Energia Elektryczna nr 05/2024

Opis:

Kwiecień i maj są tradycyjnie miesiącami, w których odbywa się wiele ważnych konferencji, targów i wystaw w obszarze polskiej energetyki. Niewątpliwie największym wiosennym spotkaniem branży elektroenergetycznej są Targi EXPOPOWER, z których relację prezentujemy w dziale Wydarzenia. Przedsięwzięciem, które ma swoje stałe grono odbiorców jest także doroczne, w tym roku jubileuszowe, XXV Spotkanie techniczne przedstawicieli transportu. W tym roku niemal dwustu reprezentantów branży spotkało się w Mrągowie, mając szansę zapoznania się najnowocześniejszymi rozwiązaniami w tym obszarze.

Rozwój czystej energetyki, to z jednej strony kwestia rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych, z drugiej jednak, często niedostrzegany problem podaży minerałów krytycznych. Zagadnieniu temu poświęcamy tekst w dziale Rynek i regulacje. Powodzenie transformacji energetycznej UE, możliwości skutecznego przeciwdziałania zmianom klimatu i koszty tych procesów zależą bowiem od rynku minerałów krytycznych, ale też od możliwości m.in. węzłowego bilansowania energii z OZE przez operatorów systemów elektroenergetycznych.

Praktyczny i bliski każdemu kierowcy aspekt transformacji energetycznej opisujemy w dziale Elektromobilność. Dziś prezentujemy zelektryfikowaną wersję legendarnego Forda Explorera. W dziale Łączność wracamy natomiast do szczegółowego mówienia zalet standardu TETRA w nadzorze nad pracą sieci dystrybucyjnej.

Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera i darmowego otrzymywania naszego miesięcznika w wersji PDF.