Opis:
Za nami okres wakacyjny, który był jednak czasem wytężonej aktywności dla całej naszej branży. Intensywne działania w wielu statutowych obszarach podejmowało też PTPiREE, na czele którego, 17 czerwca bieżącego roku, stanął Prezes Maciej Mróz, zawodowo związany z Tauron Dystrybucją, gdzie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Operatora. Jak doskonale wiemy, wrzesień przyniósł szczególne wyzwanie dla tej spółki, jej władz i pracowników. Powódź, która dotknęła tereny południowo-zachodniej Polski poczyniła wielkie szkody w infrastrukturze energetycznej, zwłaszcza należącej do Tauron Dystrybucji. W walkę z żywiołem i usuwaniem jego skutków zaangażowanych były tysiące energetyków. Najważniejsze fakty z frontu walki z żywiołem relacjonujemy na naszych łamach. Pokazujemy niezwykłe poświęcenie brygad monterskich, które w ekstremalnie trudnych warunkach dbały nie tylko o to, by przywrócić zasilanie na terenach dotkniętych przez powódź, ale by zrobić to w sposób absolutnie bezpieczny, niezagrażający życiu i zdrowiu ludzi. By uzmysłowić sobie skalę niszczących zjawisk atmosferycznych dość powiedzieć, że w krytycznym momencie 15 września bez napięcia pozostawało 100 tysięcy klientów spółki, a zasilania pozbawionych było 1,8 tys. stacji energetycznych średniego napięcia. W sytuacji tak ekstremalnej na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż do pomocy kolegom z Tauron Dystrybucji ruszyły niezwłocznie brygady z innych spółek dystrybucyjnych. Był to nie nie tylko odruch zawodowej solidarności, ale element przemyślanej i zaplanowanej strategii spółek dystrybucyjnych. Po doświadczeniach kataklizmów, które doświadczyły nasz kraj w poprzednich latach, takich jak szadzie czy wichury, operatorzy postanowili przygotować się na tego typu sytuacje. W 2018 roku podpisali Porozumienie o usuwaniu skutków awarii w sieciach elektroenergetycznych. Dzięki niemu pomoc w usuwaniu skutków kataklizmów jest systemowa i zorganizowana. Ten element współpracy i niesienia sobie pomocy jest niewątpliwie jasnym punktem na powodziowej mapie strat i zniszczeń.
Powódź i jej skutki jeszcze długo pozostaną na szczycie listy spraw istotnych i wymagających najpilniejszej uwagi. Nie możemy zapominać jednak, że życie naszej branży pełne jest wyzwań także tam, gdzie kataklizm nie odcisnął swojego piętna.
Na temat bieżących działań podejmowanych przez nasze Towarzystwo w realizacji krótko- i długoterminowych wyzwań informujemy Czytelników na naszych łamach: relacjonując podejmowane działania w obszarze legislacji i współpracy z najważniejszymi partnerami.
W bieżącym wydaniu obszernie omawiamy aktywności spółek, zwłaszcza na rzecz pozyskiwania zewnętrznego finansowania inwestycji. Natomiast w dziale poświęconym łączności przybliżamy dziś temat „Radiofonii UKF i modulacji FM”.
Za nami jedno z największych wydarzeń w branży energetycznej – Targi Energetab, na relację z których, jako partner tego przedsięwzięcia, serdecznie Państwa zapraszamy.