Numer 10/2022

Więcej informacji:

Jesteśmy uczestnikami transformacji energetycznej na niespotykaną dotąd skalę. Skuteczna realizacja zmian wymaga wdrożenia wielu skomplikowanych procesów inwestycyjnych, a te z kolei generują zapotrzebowanie na nowe technologie, produkty i innowacje. Miejscem, w którym w sposób naturalny spotykają się ich dostawcy i odbiorcy są targi branżowe. W energetyce największym takim forum jest ENERGETAB w Bielsku-Białej, który utrzymuje pozycję lidera nie tylko w Polsce, ale i wśród krajów Europy Środkowej. Dziś naszym gościem jest Dariusz Mrzygłód, prezes zarządu, dyrektor naczelny ZIAD Bielsko-Biała, który jest organizatorem targów ENERGETAB. Z uwagi na fakt, że za nami już 35. edycja targów spoglądamy na historię tego wydarzenia i przybliżamy jego genezę, która sięga 1984 roku. Wówczas powołano do życia Krajową Giełdę Elektrownianych Projektów Wynalazczych, która z czasem, podążając za przemianami gospodarczymi, przekształciła się w imprezę wystawienniczą, jaką znamy z obecnych edycji. Dziś nie ma chyba energetyka, który nie znałby choćby ze słyszenia targów ENERGETAB, a wielu z nas na targach bywa regularnie. PTPiREE od trzydziestu lat współpracuje z ENERGETAB-em, organizując konferencje, warsztaty i posiedzenia swoich zespołów roboczych korzystając z gościnności organizatorów targów. Włączamy się tym samym w szeroki dyskurs na temat energetyki, który zawsze towarzyszy tej imprezie wystawienniczej. Tematów do dyskusji jest wiele, a niektóre z nich prezentujemy na łamach.

W dziale Rynek i Regulacje piszemy na temat rządowych rozwiązań legislacyjnych zamrożenia cen prądu dla odbiorców. Z perspektywy energetyki istotny jest koszt tej operacji, a także przyjęte rozwiązania dotyczące rozliczeń z dystrybutorami energii elektrycznej.

W dziale technicznym piszemy o systemach monitoringu temperatury DTS, które są coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w energetyce OZE. Automatyzacja procesu zbierania danych o zdarzeniach temperaturowych sprzyja szybkiemu reagowaniu na awarie, minimalizując przy tym nakład ludzkiej pracy.

W kolejnym dziale naszego miesięcznika analizujemy wytyczne w zakresie łączności zawarte w Kodeksie sieci NC ER. Zgodnie z jego zapisami, zobowiązującymi sektor energetyczny do utworzenia odpowiedniej komunikacji dla wsparcia odbudowy i obrony systemu elektroenergetycznego, energetyka polska wdraża modele systemów łączności dyspozytorskiej oparte na technologii TETRA, a także LTE 450.

W dziale Wydarzenia polecamy uwadze Czytelników relację z konferencji PTPiREE „Linie i stacje elektroenergetyczne”.

W pozostałych rubrykach znajdą Państwo informacje prawne, aktualności z życia spółek naszego sektora, a także felieton na temat innowacji autorstwa Krzysztofa Hajdrowskiego.

Zapraszamy do lektury!

Pobierz

Czytaj dalej