Numer 01/2023

Więcej informacji:

Szanowni Państwo,

Wyzwania związane z transformacją energetyczną należały z pewnością do najistotniejszych spraw jakimi żył nasz sektor w ciągu ostatniego roku. Znając złożoność procesów towarzyszących tej zmianie można powiedzieć, że będzie to również najważniejsze zagadnienie na najbliższe lata. W tym kontekście zasadnym wydaje się bliższe spojrzenie na dotychczasowe dokonania w zakresie transformacji, jak również poznanie jej celów długofalowych. Niezmiernie cieszymy się, że zaproszenie do rozmowy na ten właśnie temat zechciała przyjąć Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska. Nasza dyskusja odbywa się w czasie, gdy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna i kwestie suwerenności energetycznej nabrały szczególnego znaczenia. Jak podkreśla nasza rozmówczyni transformacja energetyczna jest szansą na szybsze uniezależnienie się od importu rosyjskich surowców, ale również rozwój technologii i zeroemisyjnych branż. Jednym z przykładów jest choćby rozwój fotowoltaiki, czy energetyki prosumenckiej. Zwiększenie nowych mocy ze źródeł odnawialnych musi jednak iść w parze z modernizacją sieci elektroenergetycznych, czy inwestycjami w magazyny energii. Pani minister deklaruje, że finansowanie działań modernizacyjnych będzie w miarę możliwości systematycznie zwiększane. Nasz gość podnosi również problem regulacji w systemie elektroenergetycznym tak, aby spłaszczyć profil energii wprowadzanej do sieci, zapewniając jej bardziej równomierną podaż ale również adekwatne działania po stronie popytowej. Bardzo interesującym zagadnieniem są też prace nad wprowadzeniem do polskiego systemu energetycznego instytucji agregacji, aktywnego odbiorcy, elastyczności systemu czy obywatelskich społeczności energetycznych. Ministerstwo przygotowuje również rozwiązania dotyczące linii bezpośrednich, cable poolingu, czyli współdzielenia in­frastruktury energetycznej pomiędzy instalacje oparte na różnych technolo­giach OZE o rozmaitych charakterysty­kach pracy i profilach wytwarzania.

Wszystkie te działania w szerszej perspektywie służą podnoszeniu jakości i niezawodności dostaw energii elektrycznej. Zagadnienie to jest istotne we wszystkich krajach Unii Europejskiej i precyzyjnie monitorowane. W dziale Rynek i regulacje omawiamy siódmy raport benchmarkingowy CEER i ECRB w sprawie jakości dostaw energii elektrycznej i gazu. Wnikliwej analizie poddane są w nim m.in. ciągłość dostaw, jakość napięcia, czy jakość handlowa, rozumiana jako dbałość o poziom usług świadczonych na rzecz klientów.

W dziale poświęconym Łączności zajmujemy się zagadnieniem pomiarów i monitoringu pola elektromagnetycznego, a dzisiejszy, zamykający bieżący numer felieton próbuje odpowiedzieć na intrygujące pytanie „Gdzie i jak żyć?”

Zapraszamy do lektury!

Pobierz

Czytaj dalej