ENERGETAB 2020

Za nami wyjątkowe targi ENERGETAB®2020

Od 15 do 17 września w Bielsku-Białej trwały Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB®2020 i były wyjątkowe.

Ta wyjątkowość wynikała z ich organizacji w czasie trwającej epidemii i płynących stąd obaw zarówno wystawców, jak i zwiedzających, czy zastosowane środki zabezpieczające zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom imprezy. Rosły one wraz z pojawiającymi się codziennie w mediach informacjami o liczbie osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa oraz z ogłaszanymi strefami szczególnie zagrożonych miejsc w kraju. I chociaż region Bielska-Białej należał do mniej doświadczonych przez pandemię, to zaniepokojenie nie było wcale mniejsze, co istotnie wpłynęło na mniejszą niż w latach ubiegłych liczbę wystawców, a także zwiedzających. 

Natomiast, patrząc na targi od strony merytorycznej, należy zauważyć, że wśród prezentowanych urządzeń do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej zdecydowanie wzrosła gama produktów związanych z odnawialnymi źródłami energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła), w tym falowników, przetworników, baterii akumulatorów, aparatury sterującej i zabezpieczającej czy specjalistycznego oprogramowania. Szczególnie ciekawie prezentowała się „strefa elektromobilności”, w której do kilku różnych stacji ładowania podłączono samochody elektryczne siedmiu marek. Kilkoma z nich można też było odbyć jazdy na przygotowanym specjalnie parkingu; ślady po driftach jeżdżącej tam tesli pewnie pozostaną na dłużej. 

Spore zainteresowanie wzbudził pokaz stawiania słupa tymczasowej linii 110 kV w technologii uniwersalnych modułowych konstrukcji wsporczych (UMKW) firmy ARINET w Strefie Praktycznych Pokazów, zlokalizowanej na poligonie szkoleniowym ZIAD-u. Tam także odbywały się prezentacje wykonywania połączeń egzotermicznych w instalacjach odgromowych przedsiębiorstwa BUDNIOK. Komplety słuchaczy zgromadziły wykłady i warsztaty firmy SONEL, prezentującej wybrane mierniki i testery z bogatej oferty produkowanych aparatów. 

Od lat na bielskich targach pojawia się wielu producentów i dostawców oświetlenia, zarówno źródeł światła, jak i specjalistycznych opraw czy słupów – byli obecni też w tym roku. Szczególne zainteresowanie przedstawicieli lokalnych samorządów wzbudzało aktywne przejście dla pieszych „Smartpole crossing” przedsiębiorstwa ALUMAST, zdecydowanie zwiększające bezpieczeństwo przechodzących  w tych newralgicznych miejscach.

Natomiast w tegorocznym konkursie na szczególnie wyróżniający się produkt prezentowany na targach główną nagrodę – Puchar Ministra Klimatu otrzymał Instytut Automatyki Systemów Elektrycznych za System Automatyki DCS ,,Master’’, wspomagający operatorów i inżynierów ruchu przy obsłudze obiektowych procesów technologicznych. Nie sposób wymienić pozostałe nagrodzone produkty; zainteresowanych odsyłamy na stronę energetab.pl.

Targi ENERGETAB 2020 były skromniejsze niż w ubiegłych latach i dlatego szczególne słowa podziękowania należą się tym 250 wystawcom, którzy ostatecznie zdecydowali się zaprezentować swoją ofertę, a przede wszystkim spotkać ze swoimi klientami, licząc się z tym, że niektórzy z nich nie będą mogli przyjechać ze względu na obostrzenia epidemiczne czy osobiste obawy. Z dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród tych, którzy właśnie nie mogli przyjechać, spotkały się relacje z targów zamieszczane na żywo w mediach społecznościowych – zarówno przez organizatorów targów, jak i niektórych wystawców. 

Miejmy nadzieję, że tegoroczny ENERGETAB będzie stanowił wyjątek w swej wieloletniej historii i w przyszłym roku odbędzie się już w normalnych warunkach.

Dziękując wszystkim wystawcom i zwiedzającym za udział w targach, już dzisiaj zapraszamy Państwa na przyszłoroczne, które odbędą się od 14 do 16 września 2021 roku.

Organizatorzy  ENERGETAB

fot. ENERGETAB