Naładowana bateria w 6 minut

NIO, chińska marka aut elektrycznych z nowatorskim podejściem do ładowania baterii, jest coraz bliżej Polski. Cały proces autonomicznej wymiany źródła energii ma zająć maksymalnie 6 minut.

Samochody NIO to jedyne na świecie auta osobowe, które mają funkcję ekspresowej wymiany kompletnego pakietu baterii. roducent wybudował już kilkanaście stacji automatycznej wymiany baterii w Europie i do końca roku odda kolejne. Tylko w Niemczech jest już siedem stacji automatycznej wymiany, a do końca roku będzie ich 20. NIO zapowiada zbudowanie 4 tys. punktów na całym globie do 2025 roku.

Samochody NIO można kupić z baterią lub taniej bez akumulatora. Płacimy miesięczną ratę za wynajem akumulatora. W cenie można dokonać dwóch bezpłatnych wymian miesięcznie lub skorzystać z 200 kWh szybkiego ładowania. Kolejne wizyty na stacji wiążą się ze stosowną opłatą.

Chińczycy oficjalnie rozpoczęli produkcję stacji ładowania zaledwie kilkanaście kilometrów od Budapesztu. W Biatorbagy ruszyła fabryka NIO Power Europe Plant. Powierzono jej produkcję stacji wymiany akumulatorów w samochodach elektrycznych. Ale to nie wszystko. Węgierski zakład posłuży także jako centrum serwisowe oraz ośrodek badawczo-rozwojowy.

Na czym polega technologia wymiennych akumulatorów? Otóż gdy ładowanie baterii w samochodzie NIO spada do 15 proc., komputer pokładowy informuje kierowcę, gdzie znajduje się najbliższa stacja wymiany, jakie baterie i o jakiej mocy są obecnie w niej dostępne i ile baterii jest już zajętych – czyli le samochodów stoi w kolejce do wymiany. Baterie można jednak zarezerwować dopiero będąc w okolicach 150 metrów od stacji. Sam proces wymiany trwa tylko 6 minut! Samochodem należy wjechać na prostokąt namalowany przed stacją i od tego momentu wszystko przebiega automatycznie. System parkuje samochód na specjalnej platformie, która podnosi go i wymienia baterię zainstalowaną pod podłogą auta. Stara bateria trafia do magazynu obok, gdzie jest ładowana i czeka na kolejnego klienta.

Kasper Teszner
Biuro PTPiREE

Czytaj dalej