Energia Elektryczna nr 12/2024

Opis:

Koniec bieżącego roku jest czasem intensywnych przygotowań do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mając świadomość złożoności procesów zachodzących w naszej branży jesteśmy żywo zainteresowani tym, by transformacja energetyczna znalazła się na szycie listy priorytetów unijnych instytucji. Jednak by tak się stało, konieczna jest dobra, merytoryczna dyskusja w gronie ekspertów, przedstawicieli sektora energetycznego, instytucji unijnych i decydentów. Jedną z odsłon takiego właśnie dialogu było wydarzenie „Energy Day 2024” odbywające się w Brukseli w pierwszej dekadzie grudnia. Forum zgromadziło znakomitych przedstawicieli branży, polityki, biznesu i środowisk finansowych. Dzięki temu możliwe stało się zaprezentowanie szerokiego spektrum poglądów, idei i planów związanych z transformacją energetyczną oraz praktycznymi aspektami jej realizacji. Ważne jest bowiem to, by widzieć zmiany na rynku energii w szerokim kontekście. Jak powiedział Dariusz Marzec prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej podczas wystąpienia inauguracyjnego, „transformacja energetyczna to nie tylko realizacja celów klimatycznych, ale również zapewnienie konkurencyjnej gospodarki i korzyści dla obywateli”.

Mówiąc o polskim wkładzie w transformację energetyczną prezes wspomniał o ambitnych planach dotyczących morskich farm wiatrowych, wzmocnienia sieci czy magazynowania energii. Wszystkie te działania są realizowane z sukcesem, a o poszczególnych przedsięwzięciach dystrybutorów energii informujemy systematycznie na naszych łamach. Także w bieżącym wydaniu, w dziale Informacje ze spółek, opisujemy przedsięwzięcia tworzące mapę polskiego zaangażowania w proces transformacji. Są to między innymi imponujące projekty instalacji liczników zdalnego odczytu, inwestycje w sieć pozwalające na przyłączenie szybkich punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej, czy wreszcie animowanie rozwoju energetyki prosumenckiej we współpracy z samorządami lokalnymi.

Inną perspektywą zmian jest tworzenie usług elastyczności stanowiących nowe wyzwanie dla OSD na rynku energii. Temu właśnie zagadnieniu poświęcona była konferencja zorganizowana przez PTPiREE, która zgromadziła aż 150 uczestników z kraju i zagranicy. Relację z tego wydarzenia publikujemy w dziale Wydarzenia.

Dział Łączność poświęcamy natomiast omówieniu dyspozytorskiego systemu łączności radiowej energetyki. Analizujemy szanse i zagrożenia mając na uwadze fakt, iż system elektroenergetyczny zajmuje pierwsze miejsce na liście infrastruktur o znaczeniu krytycznym w Unii Europejskiej.

Ponadto jak zawsze w „Energii Elektrycznej” znajdą Państwo pakiet aktualności prawnych i omówienie działań legislacyjnych istotnych z punktu widzenia naszego sektora. Bieżące wydanie zamyka felieton zatytułowany „Przyszłość”. U progu Nowego Roku, życzymy Państwu, by owa przyszłość była równie dobra lub lepsza od teraźniejszości.

Zapraszamy do lektury!

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera i darmowego otrzymywania naszego miesięcznika w wersji PDF.