Wydarzenia w branży

Nowy prezes Enea Operator

16 czerwca Rada Nadzorcza powołała na stanowisko prezesa zarządu spółki Enea Operator Marka Rusakiewicza. Jest doktorem nauk społecznych, absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył liczne kursy i szkolenia z bankowości, finansów i zarządzania, w tym dla członków rad nadzorczych oraz z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Marek Rusakiewicz, nowo wybrany prezes Enea Operator

Był posłem na Sejm X kadencji, sekretarzem miasta Gorzowa Wielkopolskiego, dyrektorem Invest-Banku oraz prezesem: Agencji Rozwoju Regionalnego SA, PGNiG ,,Termika’’ Energetyka Przemysłowa SA. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu spółkami, przedsiębiorstwami i majątkiem Skarbu Państwa. Autor licznych analiz ekonomiczno-finansowych i studiów wykonalności projektów inwestycyjnych, a także programów restrukturyzacji, w tym w branży ciepłowniczo- energetycznej i deweloperskiej. Doświadczony konsultant, doradca ministra środowiska oraz kilku wojewodów. Marek Rusakiewicz jest społecznikiem, zaangażowanym w liczne przedsięwzięcia zarówno lokalne, jak i krajowe, za które uzyskał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużony dla miasta Gorzowa Wielkopolskiego i honorowy obywatel województwa lubuskiego.

Inwestycje PSE na Pomorzu

Szacuje się, że do 2040 roku morskie farmy wiatrowe będą mogły dostarczyć do polskiego systemu elektroenergetycznego około 11 GW mocy, co stanowi równowartość niemal 20 proc. całego obecnego potencjału wytwórczego

Inwestycje Polskich Sieci Elektroenergetycznych – operatora systemu przesyłowego – wspierają rozwój morskich farm wiatrowych. Jak podaje PSE, do 2030 roku około 4,5 mld zł spółka przeznaczy na budowę lub modernizację stacji i linii przesyłowych w województwie pomorskim. Szacuje się, że do 2040 roku morskie farmy wiatrowe będą mogły dostarczyć do polskiego systemu elektroenergetycznego około 11 GW mocy, co stanowi równowartość niemal 20 proc. całego obecnego potencjału wytwórczego. PSE wydały już warunki przyłączenia dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 8,4 GW. Pierwsze z nich zaczną produkować energię elektryczną już w 2026 roku.

Obecnie w Pomorskiem znajduje się niewiele jednostek wytwórczych i energia elektryczna musi być do niego przesyłana z innych regionów. Jak czytamy w komunikacie PSE, aby energia wytwarzana na Pomorzu popłynęła w głąb kraju, spółka musi rozbudować sieci najwyższych napięć; potrzeba m.in. dwóch nowych stacji elektroenergetycznych oraz czterech linii o napięciu 400 kV. Trwają konsultacje społeczne proponowanych przebiegów linii, zarówno z instytucjami, władzami samorządowymi, jak i mieszkańcami ponad 20 gmin województwa pomorskiego. Spółka rozpoczęła inwentaryzację środowiskową zmierzającą do pozyskania decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Czytaj dalej