Rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych
(PGE Dystrybucja)
Pięć oddziałów PGE Dystrybucja: Białystok, Skarżysko-Kamienna, Łódź, Zamość i Warszawa pozyskało dofinansowanie na realizację łącznie 37 zadań z zakresu budowy i modernizacji inteligentnej sieci elektroenergetycznej. Spółka otrzymała wsparcie z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) w łącznej kwocie ponad 337 mln zł.
PGE Dystrybucja, by pozyskać dofinansowanie na inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznych opracowała, a następnie przedłożyła do oceny Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie 5 wniosków o dofinansowanie w ramach naboru FENX.02.03-IW.02-002/23 w Programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.
W ich ramach zostaną zrealizowane projekty, jak np. przebudowa napowietrznych odcinków linii średniego napięcia (SN) na linie kablowe ułożone pod powierzchnią ziemi czy przebudowa oraz budowa stacji 110/15 kV. Każda z inwestycji związana jest ze zwiększeniem możliwości przyłączania rozproszonych źródeł wytwórczych generujących energię elektryczną z OZE.
PGE Dystrybucja aktywnie pozyskuje środki także z Programów takich, jak Fundusz Modernizacyjny czy Krajowy Plan Odbudowy.
Usługi elastyczności
(TAURON Dystrybucja)
Elastyczność staje się kluczowym elementem strategii dla operatorów systemów dystrybucyjnych. Z końcem października TAURON Dystrybucja podpisała pierwszą umowę na świadczenie na jej rzecz usługi elastyczności. Umowa ta to jedna z odpowiedzi spółki na dynamiczny rozwój rozproszonych źródeł energii.
Usługi elastyczności są jednym ze sposobów rozwiązywania technicznych problemów sieciowych, które pojawiają się w związku z rosnącą liczbą rozproszonych źródeł wytwórczych, jak również coraz częstszego wykorzystywania energii elektrycznej dla rozwoju elektromobilności czy do celów grzewczych.
Usługi elastyczności w TAURON Dystrybucji skierowane są głównie do klientów komercyjnych, którzy bez strat dla procesu technologicznego, w określonych godzinach, mogą zmniejszyć zużycie energii, eliminując tym samym nadmierne obciążenie sieci lub zwiększyć zużycie.
Usługa świadczona w ramach umowy ma eliminować skutki ograniczenia technicznego w linii średniego napięcia 15 kV Łączany zasilanej ze stacji elektroenergetycznej w małopolskim Zatorze. Źródłami energii elektrycznej dla linii jest Elektrownia Wodna Łączany, przyłączona na końcu linii oraz znaczna, a przy tym ciągle rosnąca, liczba instalacji fotowoltaicznych.
W perspektywie kilku kolejnych lat ograniczenie techniczne w postaci zbyt małego przekroju przewodów linii TAURON Dystrybucja rozwiąże zastępując linię napowietrzną linią kablową. Do tego czasu skutki występującego obecnie ograniczenia technicznego eliminować może właśnie usługa elastyczności. Umowa zakłada obniżenie mocy biernej indukcyjnej wprowadzanej do sieci, co przyniesie korzyści do czasu realizacji inwestycji.
W przyszłości usługa elastyczności będzie również dostępna dla gospodarstw domowych przyłączonych na poziomie niskiego napięcia. W takich przypadkach z pomocą przyjdą agregatorzy, czyli podmioty, które będą łączyć rozproszone zasoby i reprezentować mniejszych klientów w relacjach z operatorami sieciowymi.
Zasili budowę polskiego atomu
(Energa-Operator)
Energa-Operator rozpoczęła przygotowania dokumentacji projektowej przyłącza dla zasilania placu budowy pierwszej polskiej Elektrowni Jądrowej (EJ1). Docelowo umożliwi ono zasilanie rezerwowe potrzeb własnych powstającego obiektu.
Podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Polskich Elektrowni Jądrowych, GDDKiA, PKP PLK, Urzędu Morskiego w Gdyni oraz PSE, prezes Energa-Operator Robert Świerzyński, przedstawił zaawansowanie prac związanych z wykonaniem przyłącza dla celów rezerwowego zasilania obiektu, przyłącza dla placu budowy, a także procesu związanego ze zwiększeniem jego mocy przyłączeniowej.
Kluczowe dla powstania EJ1 jest również zasilanie placu budowy, za które jako OSD na tym terenie odpowiada Energa-Operator. Spółka prowadziła będzie także prace w zakresie przebudowy sieci, w celu usunięcia kolizji z istniejącą infrastrukturą dystrybucyjną. Wszystkie te działania wymagają ścisłej koordynacji.
Jeżeli nie zaistnieją nieprzewidziane okoliczności, Energa-Operator planuje zasilić plac budowy EJ1 do końca 2026 roku. Przyłącze umożliwi rozpoczęcie niezbędnych prac przygotowawczych. Plac budowy w gminie Choczewo, gdzie pierwsza polska elektrownia jądrowa jest budowana, zasilany ma być zgodnie z wydanymi warunkami zarówno z sieci 15 kV, jak i 110 kV.
Przygotowania dotyczące budowy pierwszej polskiej Elektrowni Jądrowej wymagają realizacji wielu zadań. Konieczna jest m.in. budowa dróg, w tym budowa drogi krajowej na odcinku łączącym EJ1 Lubiatowo-Kopalino z trasą S6, zapewnienie dostępu kolejowego do elektrowni jądrowej, integracja EJ1 z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, a także budowa konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”).
Nagroda Special Achievement in GIS
(Energa-Operator)
Energa-Operator otrzymała wyróżnienie Special Achievement in GIS Award za wdrożenie, utrzymanie i wieloletnie stosowanie swojego systemu informacji przestrzennej. Nagroda przyznawana jest przez firmę ESRI, wiodącego dostawcę technologii GIS na świecie. Tegorocznym polskim laureatem poza Energa-Operator został również Urząd Miasta Gdańska.
W przypadku Energa-Operator nagrodą wyróżniono System Informacji o Dystrybucji (SID), który oparty jest o rozwiązania ESRI. SID ułatwia spółce zarządzanie infrastrukturą sieciową, zapewniając poprawne funkcjonowanie sieci dystrybucyjnej. Ewidencja majątku sieciowego oparta na technologii ArcGIS umożliwia pracownikom dostęp do danych o obiektach infrastruktury sieciowej z dowolnego miejsca, co pozwala na automatyzację i optymalizację procesów biznesowych. Rozwiązanie integruje dane o infrastrukturze sieciowej oraz informacje biznesowe z mapami oraz danymi terenowymi i topograficznymi, umożliwiając zaawansowane analizy i wizualizacje. Integracja danych GIS z mapami i odbiornikami GPS ułatwia również lokalizację obiektów infrastruktury elektroenergetycznej służbom technicznym w terenie. W efekcie SID pozwala na lepsze zarządzanie majątkiem, ocenę stanu urządzeń, planowanie rozwoju sieci oraz monitorowanie kosztów utrzymania i usuwania awarii.
Wyróżnienie Special Achievement in GIS Award przyznawane jest podczas odbywającego się cyklicznie, największego na świecie spotkania użytkowników GIS w San Diego. Nagrodę otrzymują podmioty, organizacje i firmy, których projekty inspirują społeczność GIS i wyznaczają nowe standardy działania z technologią geoinformatyczną.
Z wizytą u wojewody
(Enea Operator)
Inauguracyjne spotkanie z Adamem Rudawskim, Wojewodą zachodniopomorskim miało na celu omówienie zasad współpracy, a także działań, które mogą podjąć jednostki samorządowe wspólnie z dystrybutorem energii elektrycznej na rzecz skutecznej transformacji energetycznej. Pomorze Zachodnie jest liderem energetyki odnawialnej. Udział województwa zachodniopomorskiego w krajowej produkcji OZE wynosi aż 16 %. To ponad 6 tys. GWh energii z 38 tys. GWh w skali kraju. Te dane stanowią wyzwanie dla spółki dystrybucyjnej w zakresie takiej integracji źródeł OZE w systemie elektroenergetycznym, aby zapewnić jego stabilność.
Wskazano na znaczącą rolę samorządu terytorialnego w działaniach zachęcających konsumentów do dostosowania swojego bieżącego zużycia do podaży energii dostępnej na rynku. Uczestnicy spotkania podkreślili także konieczność regionalnej współpracy nie tylko w ramach systemu zarządzania kryzysowego, ale także w celu modernizacji i rozbudowy infrastruktury sieciowej, kluczowej do zapewnienia bezpiecznych dostaw, bilansowania popytu i podaży energii elektrycznej.
Na XV Targach ENERGETICS w Lublinie
(PGE Dystrybucja)
Tegoroczna edycja Targów zgromadziła wielu przedsiębiorców zainteresowanych poznaniem nowinek technologicznych stosowanych w branży energetycznej. PGE Dystrybucja, główny partner wydarzenia, przygotowała „Strefę PGE Dystrybucja dla Wykonawców”.
Pierwszego dnia wydarzeniom targowym towarzyszyło Forum Dystrybutorów Energii, organizowane przez PGE Dystrybucja oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej oraz Agencję Rynku Energii. Forum było okazją do dyskusji o najważniejszych wyzwaniach branży oraz wymiany doświadczeń.
Odwiedzający Targi mieli także okazję do uczestniczenia w licznych seminariach, czy panelach, poruszających kluczowe kwestie związane z energetyką w Polsce. W dyskusjach o kierunku rozwoju sieci oraz infrastruktury dystrybucyjnej udział wzięli członkowie zarządu PGE Dystrybucja.
Na chętnych czekały również m.in. wykłady, przygotowane przez Biuro Modelowania Pracy Sieci, czy specjalna gra, kierowana do studentów, przygotowana przez Biuro Innowacji Spółki.
Spółka przygotowała również dwie inne Strefy. Pierwsza była miejscem pokazowym PPN (prace pod napięciem), w którym grupa elektromonterów wykonywała praktyczne pokazy prac w tej technologii. Druga strefa była skierowana do młodzieży i uczniów ze szkół branżowych. Jej hasłem przewodnim było „Zostań energetykiem w PGE Dystrybucja”. Przygotowane atrakcje, moderowane przez przedstawicieli spółki pozwalały uczestnikom zapoznać się z tajnikami pracy energetyka, porozmawiać o programach praktyk i staży.
Uczniowie uczestniczyli także w grze targowej „Co wiesz o energetyce?”, w czasie której mogli w praktyce sprawdzić swoją wiedzę.
Opracowała Marzanna Kierzkowska