tauron-bociany-zima

Opieka nad bocianimi gniazdami

Tauron Dystrybucja podpisał z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Opolu porozumienie dotyczące zasad opieki nad bocianimi gniazdami na słupach energetycznych.

W województwie opolskim bocianie gniazda są na ponad 450 słupach energetycznych należących do spółki Tauron. W całym kraju liczba ta przekracza dwa tysiące.

Zimą, gdy ptaków nie ma w gniazdach, zajmują się nimi służby energetyczne. Bocianie gniazdo budowane przez lata może ważyć nawet kilka ton. Dlatego tak ważne jest oczyszczanie ich z nadmiaru budulca, poprawianie konstrukcji i wynoszenie na specjalne stalowe platformy – ponad przewody energetyczne. Zapewnia to bezpieczeństwo ptaków i bezawaryjną pracę sieci energetycznej.

Umowa o współpracy z RDOŚ ma na celu koordynację działań służb ochrony środowiska z firmą energetyczną, tak aby pogodzić względy bezpieczeństwa energetycznego z utrzymaniem odpowiedniego standardu życia ptaków. Podobne porozumienia Tauron podpisał z RDOŚ w województwach: śląskim, małopolskim i dolnośląskim.

Fot.: Tauron Dystrybucja

Czytaj dalej