Kilka słów o technologii 5G i sztucznej inteligencji

Na początku 2021 roku mogliśmy zapoznać się z „Polityką dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”. Przyjęty przez Radę Ministrów dokument obejmuje wiele działań do podjęcia w obszarach dotyczących nauki, przedsiębiorstw, edukacji, współpracy międzynarodowej, społeczeństwa i sektora publicznego. AI (ang. artificial intelligence) to automatyzacja pracy i łączność nowej generacji, które umożliwią transformację gospodarki i przedsiębiorstw w kierunku przemysłu 4.0. Czas przyjęcia dokumentu nie jest przypadkowy – prace nad nim zakończono równolegle z pierwszymi wdrożeniami technologii 5G w naszym kraju.

Sieci 5G umożliwiają lepsze wykorzystanie internetu rzeczy i rozszerzonej rzeczywistości. Technologia 5G zmienia oblicza miast, pozwala w pełni wprowadzić w życie ideę smart city. Szybka transmisja danych i możliwość podłączenia do sieci większej liczby urządzeń znacznie ułatwią życie mieszkańcom. 5G sprzyja również zrównoważonemu rozwojowi i ochronie środowiska. Szacuje się, że sieć oparta na technologii 5G pozwala podpiąć do internetu nawet milion urządzeń w obszarze o powierzchni kilometra kwadratowego.

Upowszechnienie standardu 5G pozwoli na stosunkowo gęste rozmieszczenie wszelkiego rodzaju czujników, które będą transmitowały dane, zasilając rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki równoczesnemu wykorzystaniu różnych rozwiązań może zniknąć problem zakorkowanych ulic, z jakim od lat boryka się wiele aglomeracji miejskich. Specjaliści z firm wdrażających technologię 5G szacują, że obecnie używany inteligentny system zarządzania ruchem sterujący sygnalizacją świetlną i czuwający nad płynnością ruchu kołowego zostanie dzięki sztucznej inteligencji na tyle usprawniony, że będziemy mogli mówić o realnym rozwiązaniu problemów komunikacyjnych. Jeśli na ulicach pojawią
się jakieś przeszkody, takie jak zepsuty pojazd czy dostawca wyładowujący towary w niedozwolonym miejscu w ruchliwym obszarze w godzinach szczytu, natychmiast wychwyci to system kamer wysokiej rozdzielczości umieszczony m.in. na latarniach, słupach energetycznych czy trakcyjnych. Biorąc pod uwagę poważniejsze zdarzenia, takie jak wypadki drogowe, możemy mówić o wymiernej pomocy systemu dla ratowania życia ludzkiego. W takim przypadku automatycznie powiadamiane będą odpowiednie służby, dzięki czemu pomoc nadejdzie szybciej. Załogi pojazdów ratunkowych dobierane zostaną na podstawie geolokalizacji i dotrą na miejsce optymalną w danej chwili trasą. Dzięki monitoringowi powiązanemu z wirtualną inteligencją będziemy mogli obserwować również rozwój autonomicznych systemów prewencji, dzięki którym spadnie przestępczość na ulicach – wychwytywanie podejrzanych zdarzeń będzie natychmiastowe. Nie sposób też nie wspomnieć o wpływie technologii 5G na komunikację zbiorową: autobusy, tramwaje, pociągi, skutery, rowery i miejskie hulajnogi pozwolą dotrzeć na miejsceszybko i tanio. Łatwo będzie można znaleźć najbliższy dostępny pojazd, a w razie potrzeby – po dotarciu na miejsce – parking. Polowania na wolne miejsca postojowe odejdą do przeszłości, gdyż miejski system sam będzie je wskazywał. Jeśli ktoś wybierze komunikację zbiorową, wyszukiwarka połączeń pokaże propozycje przejazdu na podstawie rzeczywistego położenia pojazdów, jednocześnie ostrzegając przed zatłoczonymi środkami transportu.

Sieci 5G umożliwiają lepsze wykorzystanie internetu rzeczy i rozszerzonej rzeczywistości
Zdjęcia: Adobe Stock, WenPhoto

Dzięki technologii 5G proponującej bardzo szybką transmisję danych większość przedsiębiorstw ograniczy koszty i cenny czas pracowników, oferując pracę hybrydową, jak podczas niedawnego etapu pandemii. Ten system pracy już się sprawdził, dlatego teraz kładzie się nacisk na szybkie wdrożenie nowych technik telekomunikacyjnych. Problem dostępu do internetu w domu oraz szybkości transmisji danych, dzięki 5G w zasadzie przestanie istnieć. Czasy, gdy ktoś zawoził dziecko do przedszkola czy szkoły w innej dzielnicy, do pracy jechał do kolejnej, a sprawy urzędowe załatwiał w trzeciej, przechodzą do lamusa. Jeżeli samorządy zainwestują w adekwatną do potrzeb mieszkańców sieć placówek edukacyjnych, a prawie wszystkie sprawy urzędowe będzie można załatwić zdalnie, to możemy śmiało stwierdzić, że systemy 5G przyczyniają się do zmiany stylu życia i pracy. Już dziś wdrażany jest nowy poziom dojrzałości usług publicznych – personalizacja. Dzięki nowym technologiom oferującym szerokopasmową transmisję danych, tak czasochłonne czynności jak wypełnianie urzędowych formularzy zastąpi systemowe ich przygotowanie w postaci elektronicznej – system wstępnie wypełni je danymi, a w przypadku usług, w których nie trzeba składać wniosku, sprawa załatwiana jest automatycznie. Wystarczy, na przykład, zgłosić zakup pojazdu, aby dopełnione zostały wszystkie
formalności. Jeśli trzeba za coś zapłacić, system sam przekierowuje w celu dokonania płatności, wypełniając poszczególne pola tytułem przelewu.

Należy się spodziewać, że nowoczesne inteligentne systemy łączności będą wspomagały także nasze codzienne życie domowe. Rozwój automatyki doprowadził do wdrożenia przeróżnych czujników, które w niedalekiej przyszłości, dzięki możliwościom transmisyjnym systemów 5G, można będzie wykorzystywać w nieograniczonych zastosowaniach.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o nowoczesnych licznikach energii elektrycznej, gazu czy wody, które same przesyłają informacje o indywidualnym zużyciu, a w przyszłości inteligentne systemy wykryją awarie instalacji i zorganizują niezbędne naprawy. To akurat zastosowanie można wpisać do technologii smart home, której odpowiednikiem w skali miasta jest np. inteligentny system sterujący latarniami, dostosowując je do otoczenia. Już dziś systemy inteligentnego budynku optymalizują zużycie energii i zapewniają wygodę użytkowania. Korzystanie z dobrodziejstwa tej technologii po wdrożeniu systemu 5G będzie znacznie łatwiejsze; wystarczy jedno urządzenie z odpowiednimi aplikacjami, aby wszystkim sterować.

Systemy sztucznej inteligencji wspierane technologiami szybkich transmisji 5G znajdą również zastosowanie w naszej sferze zakupów, relaksu i kultury. AI pozwoli wyszukać wydarzenia według przeróżnych kryteriów czy zaproponować zakup towarów z naszych preferencji w promocyjnych cenach. Należy się spodziewać, że dzięki znacznemu zwiększeniu prędkości dostarczanych informacji i ekosystemowi AI, nasze potrzeby będą rozpoznawane automatycznie. Wdrożenia AI oraz 5G wznoszą zatem naszą codzienność na nowy poziom personalizacji. Ta futurystyczna wizja zaczyna się urzeczywistniać teraz na naszych oczach.

MACIEJ SKORASZEWSKI, Biuro PTPiREE

Czytaj dalej