Wybrano nowego prezesa Zarządu PTPiREE

Nowym prezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej został Radosław Pobol – dotychczasowy wiceprezes. Wybory na stanowisko prezesa PTPiREE przeprowadzono 16 stycznia w Warszawie podczas XXXVIII Zgromadzenia Krajowego Towarzystwa.
Nowy prezes Towarzystwa jest z wykształcenia prawnikiem. W ostatnich latach związany był zawodowo m.in. z Grupą Kapitałową KGHM oraz ze spółką Enea Operator. Od listopada 2022 roku jest prezesem spółki Tauron Dystrybucja.
– To dla mnie ważny wybór. Stanowisko prezesa tak dużej organizacji branżowej jest bardzo odpowiedzialne, ponieważ związane jest z reprezentowaniem kluczowego podsektora oraz interesów podmiotów o ważnej roli gospodarczej i społecznej. Działalność OSD i OSP polega na wspólnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, którego nie da się zrealizować bez sprawnych, nowoczesnych i dobrze zarządzanych sieci energetycznych. PTPiREE jest organizacją, która agreguje i pomaga rozwiązywać problemy sektora oraz mówi jednym głosem w tematach ważnych dla wszystkich swoich członków – podsumował swój wybór prezes Radosław Pobol.
„Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”
25 stycznia w Warszawie obyła się II Ogólnopolska Konferencja „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce”. Wydarzenie było częścią projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
– Inteligentne sieci i opomiarowanie to wyzwanie, przed którym stoi nasze państwo. To szczególnie ważne właśnie teraz, w dobie niestabilnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej, gdy konieczne jest budowanie nowego systemu elektroenergetycznego w trosce o bezpieczeństwo zarówno energetyczne, jak i społeczne naszego kraju – mówił podczas otwarcia konferencji Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska.

Jak informuje MKiŚ, w konferencji uczestniczyli przedstawiciele branży energetycznej, reprezentujący Urząd Regulacji Energetyki, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, Towarową Giełdę Energii, spółkę PGE Polska Grupa Energetyczna, Polski Komitet Energii Elektrycznej, spółkę PKP Energetyka, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskie Elektrownie Jądrowe, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Termikę SA, Apator, Polski Fundusz Rozwoju, Główny Urząd Miar.
Projekt „Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce” obejmuje przedsięwzięcia edukacyjno-informacyjne na temat działań związanych z wykorzystaniem inteligentnych funkcjonalności sieci elektroenergetycznych oraz korzyści z zastosowania nowych technologii w energetyce i instalacji liczników zdalnego odczytu.

– Bardzo ważnym aspektem budowy inteligentnych sieci jest kampania informacyjno-edukacyjna prowadzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jej celem jest poszerzenie wiedzy i podniesienie świadomości na ten temat wśród obywateli oraz osób odpowiedzialnych za tworzenie otoczenia rynkowo-regulacyjnego i przedsiębiorstw energetycznych. Mówimy o korzyściach, jakie niesie wdrażanie inteligentnych sieci elektroenergetycznych i inteligentnych liczników zdalnego odczytu – mówił o projekcie minister Piotr Dziadzio.