1,5 miliona mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych

We wrześniu 2024 roku liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci pięciu największych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych przekroczyła kolejną symboliczną barierę 1,5 miliona. Wystarczyły trzy lata, aby liczba przyłączeń wzrosła niemal dwukrotnie.

Historycznie ujmując liczba pół miliona mikroinstalacji osiągnięta została w lutym 2021 roku, natomiast milionowa mikroinstalacja przyłączona była w marcu 2022 roku. Liczby te odzwierciedlają wyzwania dla operatorów, związane z rozwojem energetyki rozporoszonej w Polsce. Zaznaczyć należy, że dominującą większość stanowią prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączone do sieci na podstawie zgłoszenia.

W ciagu roku przyłączono ponad 171 tys. nowych mikroinstalacji o mocy ponad 1,8 GW. Od początku roku 2024 moc przyłączonych mikroinstalacji wyniosła ponad 1 GW, a liczba mikroinstalacji ponad 107 tys.

W ujęciu rok do roku w 2023 roku liczba mikroinstalacji w sieci wzrosła o blisko 16 %, przy wzroście mocy zainstalowanej o ponad 21 % w stosunku do stanu na koniec 2022 roku.

Wraz ze wzrostem liczby mikroinstalacji rośnie moc zainstalowana przyłączonych mikroinstalacji. Na koniec września 2024 roku wyniosła ona ponad 12,2 GW. Symboliczne kamienie milowe zostały osiągnięte w grudniu 2020 roku – 3 GW, grudniu 2021 roku – 6 GW oraz październiku 2022 roku – 9 GW.

Pomimo widocznej stabilizacji dynamiki przyłączeń w roku 2024 w stosunku do poprzednich dwóch lat, a nawet nieznacznym jej spadku, zauważyć należy, że w ujęciu kwartalnym i miesięcznym przyrosty nowych instalacji prosumenckich w sieci są nadal imponujące. W III kwartale tego roku przyłączono ponad 37,5 tys. nowych mikroinstalacji o mocy ponad 374 MW.

Tylko we wrześniu tego roku liczby te wyniosły odpowiednio prawie 13 tys. przyłączonych mikroinstalacji o mocy 134,5 MW. W rekordowym pod względem liczby przyłączeń I kwartale 2022 roku przyłączono więcej mikroinstalacji (152 817) niż w całym 2019 roku (100 212). Był to również rekordowy kwartał pod względem wolumenu przyłączonej mocy, który wyniósł ponad 1,26 GW – co stanowi tylko w jednym kwartale moc większą niż łączna moc wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do końca I kwartału roku 2020.

Dominującą większość stanowią prosumenckie mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączone do sieci na podstawie zgłoszenia.
Zdjęcie: Adobe Stock, Herr Loeffler

Średnia moc jednostkowa przyłączanych do sieci mikroinstalacji cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. W III kwartale 2024 roku średnia moc przyłączonej mikroinstalacji wyniosła 9,96 kW i była o ponad 3,28 kW wyższa niż średnia moc mikroinstalacji przyłączanych do sieci w roku 2020 (6,68 kW). Dla całego 2023 roku średnia wyniosła 10,11 kW.

Dla porównania, dla całego 2022 roku średnia moc wyniosła 9,68 kW. Średnia moc przyłączonej mikroinstalacji we wrześniu 2024 roku wyniosła 10,53 kW. Znacznie wzrosło w ostatnim okresie zainteresowanie budową instalacji o większej mocy. Coraz częstszą praktyką jest także zwiększanie mocy istniejących już mikroinstalacji. Trend widoczny od początku IV kwartału 2021 roku wskazuje na zainteresowanie prosumentów przyłączaniem instalacji o większej mocy niż w latach ubiegłych, co niestety nie jest zjawiskiem pozytywnym ze względu na brak w większości przypadków możliwości autokonsumpcji lub zmagazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej i świadczy o coraz większym przewymiarowaniu mikroinstalacji. Coraz większa liczba i moc niesterowalnych źródeł w systemie elektroenergetycznym stanowi także coraz większe wyzwanie w aspekcie bilansowania KSE.

Opracował: Konrad Pachucki, PTPiREE

Dane na temat mikroinstalacji są aktualizowane w cyklu miesięcznym i publikowane na stronie internetowej PTPiREE w zakładce ENERGETYKA w Polsce / Energetyka w liczbach / Mikroinstalacje w Polsce:
http://ptpiree.pl/energetyka-w-polsce/energetyka-w-liczbach/mikroinstalacje-w-polsce

Czytaj dalej